Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte Mide Yanması

Gebelik sonrasında birkaç rahatsızlık baş gösterebiliyor. Bazılarında aşırı mide bulantısı ve kokulara karşı hassasiyet olabilirken bazılarında mide yanması yaşanabiliyor. Bu sebeplerden dolayı her kadında gebelik ile beraber kesin görülecek olan belirtiler ya da rahatsızlıklardan söz etmek zordur.

Gebeliğin ilerleyen haftalarında daha sık karşılaşılan mide yanması durumu için hekiminiz ile görüşmeniz ve önerdiği ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bunun ile beraber hamur işleri, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız önerilir. Gebelikte özellikle yağlı ve hamurlu olan yiyecekler sıkıntıya sebep olarak mide de yanmaya sebep olabiliyor. Bazı gebeliklerde bu doğuma kadar devam edebilir.

Mide Yanması İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Hamilelikte yaşanmakta olan mide yanmaları beslenmeye bağlı olarak yaşanabiliyor. Öncelikle beslenme düzeninde dikkatli olunması ve midenizde yanma yapan yiyeceklerden uzaklaşmanız önerilir.

Mide yanmasının normalde yaşanması ile hamilelikte görülmesi farklıdır. Bu durumlar genellikle hamiliğin sona erip doğumun gerçekleşmesi ile biter. Hamilelikte karşılaşılan mide yanmasında kullanabileceğiniz ilaç ile ilgili olarak hekiminizden bilgi alarak verilen ölçülerde kullanıma yer vermeniz gerekir.